Psychoterapia poznawczo-behawioralna oznacza zwykle krótkoterminową formę pomocy. Ma ona na celu rozpoznanie, a następnie zmianę wzorców myślenia, co zmienia stany emocjonalne, więc skutkuje zmianą zachowania. Koncept opiera się na założeniu, że nasze myśli i uczucia odgrywają fundamentalną rolę w kształtowaniu naszego zachowania.

Cel psychoterapii poznawczo-behawioralnej

Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest nauczenie pacjentów, że nie mają wpływu na każdy aspekt swojego życia. Ponadto choćby bardzo chcieli, nie będą w stanie ich go skontrolować. Jednakże, mogą nauczyć się kontrolować to, w jaki sposób interpretują i radzą sobie z różnymi sytuacjami, jakie ich spotykają.

Dlaczego psychoterapia poznawczo-behawioralna jest popularna?

Terapia poznawczo-behawioralna ma dużą popularność m.in. dlatego, że jest to tańsza terapia niż inne modalności, a psychoterapeuci maja niższe wymogi do certyfikacji niż w innych podejściach i szkołach. Ponieważ zwykle jest ona krótkoterminową opcją leczenia, jest przez to często bardziej dostępna finansowo. Efekty działania CBT są potwierdzone badaniami i z pewnością jest ona pomocna wieli pacjentom. Szczególnie mierzącymi się z niewielkimi trudnościami.

zmartwiona kobieta na kanapie w gabinecie psychoterapeuty - psycholog, psychoterapia

Jednak po wielu latach pomocy pacjentom w naszym ośrodku i tysiącach odbytych sesji terapeutycznych z pacjentami, którzy wcześniej korzystali z psychoterapii poznawczo-behawioralnej – nie ograniczamy się do pracy tylko w tym podejściu.

Doświadczenia setek pacjentów zgłaszających się do naszego ośrodka pokazują, że większość z nich wcześniejszy kontakt z psychoterapeutami poznawczo-behawioralnymi i ostatecznie okazało się, że ich trudności powróciły kilka miesięcy lub lat po terapii. To utwierdziło nas w przekonaniu, że oferując pacjentom skuteczną pracę psychoterapeutyczną nie możemy oferować tego sposobu pracy.

W naszej ocenie jest on niewystarczający dla pacjentów którzy zgłaszają się do naszego ośrodka, przy szerokiej gamie trudności wymagającej głębokiej zmiany na poziomach wykraczających poza oferowanych w założeniu metody poznawczo-behawioralnej.

Psychoterapia integracyjna polecana pacjentom poszukującym psychoterapii poznawczo-behawioralnej.

Cenimy jednak założenia tej metody i narzędzia CBT dlatego osobom zainteresowanym podjęciem psychoterapii poznawczo-behawioralnej oferujemy podejście integracyjnepsychoterapeuci integracyjni stosują narzędzia poznawczo-behawioralne na różnych etapie psychoterapii, ale nie ograniczają się do nich. Aby psychoterapia miała szansę być skuteczna w dłuższej perspektywie, a trudności z jakimi zmagają się pacjenci nie nawracały.

Zapraszamy więc do zapoznania się z metoda pracy: integracyjną.

Nasi specjaliści ukończyli najlepsze szkolenia w Polsce, akredytowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Psychiatryczne i majace najwyższe wymogi do certyfikacji w Polsce i Europie.

Dodatkowym atutem w naszym Ośrodku Psychoterapii CENTRUM w Warszawie i Gdańsku jest możliwość bezpłatnego dopasowania metody pracy i osobowościowego pacjenta i psychoterapeuty przez szefową Ośrodka Karolinę Lea Jarmołowicz (psycholog, psychoterapeuta) co pozwala na zwiększenie skuteczności podjętej psychoterapii.

Jeżeli w czasie bezpłatnej konsultacji psychoterapeutka uzna, że metoda poznawczo-behawioralna będzie wystarczająca i wskazana do problemów z jakim się pacjent zgłasza to powie to i pokieruje do miejsc w jakich pacjent powinien szukać pomocy.

Umów się na bezpłatną konsultację psychologiczną w Warszawie i zrób pierwszy krok do lepszego życia.

 

OŚRODEK PSYCHOTERAPII CENTRUM – TWOJE ZDROWIE ZASŁUGUJE NA NAJLEPSZYCH SPECJALISTÓW